Основним викликом нашого часу є погана якість фізичного виховання, швидкий темп життя і постійне перебування в стресовому напруженні. Середньостатистична людина обмежена фізичною активністю, так як у більшості випадків пересувається за допомогою автомобіля та громадського транспорту, багато часу проводить сидячи за комп'ютером, порушує культуру харчування, що в свою чергу спричиняє перенавантаження зубощелепної системи. Ось чому на сьогодні прояви дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу (CMD) збільшилися.
CMD (Cranio-mandibular dysfunction) :
- порушення функціонування: cranio- від слова череп, голова, mandibula - нижня щелепа, а отже черепно-нижньощелепна дисфункція, або дисфункція скронево-нижньощелепного суглобу.
- багатогранне поняття комплексу захворювань жувальної системи, які мають відношення до ділянки голови. шиї та потилиці.
- загальне поняття порушення структурного,функціонального,біохімічного та психічного регулювання функцій скронево-нижньощелепного суглобу та м'язів, що в більшості супроводжується болем.
Діагноз CMD характеризується порушенням функціональності та болями в ділянці суглобу, жувальних м'язів, голови та обличчя, а також відсутністю структурних та симптомних особливостей.
Не слід також забувати про функціональні комплекси людського організму,пов'язані зі скронево-нижньощелепним суглобом, у ділянках плечей, шийного, грудного відділів хребта, тазу, колінними суглобами тощо.
У прямому розумінні йдеться про порушення функціонування зубощелепної системи.У цьому задіяні жувальні , під- і над'язикові м'язи, мімічні м'язи, судинні та нервові структури.
Люди з проблемами CMD можуть відчувати біль різної етіології або ж дискомфорт протягом багатьох років. Найвразливішою категорією є жінки віком від 30 до 50 років. Одними з причин CMD можуть бути:
- травма верхньої або нижньої щелепи, суглобу, м'язів шиї або голови(спортивні травми, випадкові травми тощо)
- наявність остеоартриту , ревматоїдного або артриту в області CMD
- стрес,що супроводжується сильним напруженням м'язів обличчя та стисканням зубного ряду
- бруксизм ( переважно нічне скреготіння зубами )
- незавершене ортодонтичне лікування
- шкідливі звички(постійне жування гумки, обгризання нігтів, нічне смоктання пальця)
- прямі стоматологічні реставрації ( пломби), ортопедичні конструкції
- дефекти зубів та зубних рядів
- неправильний прикус