Ознаки та симптоми CMD переважно являють собою складні багатогранні комплекси , що в середньому залучають в себе одразу декілька з численних компонентів :
- м'язи
- нерви
- сухожилля
- зв'язки
- кістки
- сполучна тканина
Пацієнти з черепно-нижньощелепною дисфункцією мають різноманітні симптоми та клінічні особливості її прояву. Порушення функціонування можуть відбуватися в усіх анатомічно- та функціонально сусідніх ділянках, де викликають ускладнення у вигляді порушення рухливості чи болю.
Пацієнти з недіагностованими симптомами CMD часто проходять багато медичних етапів: від лікаря широкого профілю через ЛОРа, окуліста до одонтолога. При цьому симптоматична картина не є однорідною, а розглядається в контексті кожної області медицини, не досягаючи структурно-специфічного результату. Тому черепно-нижньощелепна дисфункція залишається невпізнаною та поза межами лікування.
CMD може проявлятися біллю різної локалізації :
- Біль в ділянці зубів, голови, шиї, вуха, потилиці, плеча
- Біль у висках, гіпертонус жувальних мязів
- Обмеження відкривання ротової порожнини
- Обмеження динаміки руху нижньої щелепи
- Крепітація, хрускіт при відкриванні або закриванні ротової порожнини в ділянці нижньощелепного суглобу
- Гіпермобільність, що може супроводжуватися зіскакуванням нижньощелепного суглобу зі суглобової сумки
В багатьох випадках причиною виникнення даної симптоматики може викликати:
- порушення прикусу, що спричиняє неправильне співвідношення щелеп
- запальні і деструктивні захворювання суглобів
- тривале вимушене положення (статичне напруження мязів шиї, тулуба)
- хронічний стрес, бруксизм
В свою чергу зміни в суглобі можуть провокувати больові відчуття та порушення функції в ділянках анатомічно та функціонально повязаних органах та системах. Часто діагностування CMD ( скронево-нижньощелепної дисфункції) буває затруднено у зв"язку з тим, що больові відчуття можуть проявлятися в сусідніх анатомічних та функціонально пов"язаних ділянках:
- зубів
- потилиці
- виска
- вуха
- шиї
- плеча
Для уникнення помилок при діагностуванні і неадекватного лікування необхідне ретельне обстеження з застосуванням спеціалізованих методів діагностики.